כתבו עלינו
טופלו במשרד
חוק זכויות יוצרים

חוזי אמן וזכויות יוצרים

חוזי אמן וזכויות יוצרים
עו"ד רון מיור פעיל מזה 20 שנה בתחום זכויות היוצרים. בציבור הרחב קנה לו המושג "זכויות יוצרים" קונוטציה ישירה עם אמנים ו/או עם יצירות אומנותיות. ככול שנכון הוא הדבר, טוב יהיה להפנות את תשומת הלב כבר בפתח הדברים כי בעולם המודרני והמתפתח, תחום זכויות היוצרים קנה לו אחיזה משמעותית יותר, דווקא בדיספלינות "חוץ אומנותיות" ובהחלט מסחריות בעליל. ביטוי לרעיונות שמעלים אנשים ואשר מיושם בהליכים ו/או ביישומים בעלי משמעות מסחרית, הנו מושא לזכות יוצרים. במחלוקות מסוג זה שמגיעות לבית המשפט, ניכר מיד חסרונה של ה"אמנות" כפי שאנו רגילים לראות אותה. נראה אז סכסוך מסחרי לכול דבר ועניין הגם שהוא חוסה תחת דיני זכויות היוצרים.

ישנם כמובן עוד פנים וגוונים רבים לזכויות יוצרים פרט לאמנים ולבעלי רעיונות מסחריים ואולם לצורך המבוא שבדף מידע זה, די יהייה לנו באם יובן כבר בשלב זה של הקריאה, יכי מדובר בתחום מורכב שיצירות אומנותיות (לרבות מוזיקליות, ספרותיות, ציוריות) עם כול היותן "סקסיות" ובבחינת עמוד תווך בדיני זכויות היוצרים, הן אינן עמוד התווך היחידי. ישנם כאמור עמודי תווך מסחריים ואף עמודי תווך נוספים שמחמת קוצר היריעה, לא נעמוד עליהם כאן.

זכות היוצרים: על לחן שנכתב, או על רעיון לזיהוי הכלב שהשאיר צואה ברשות הרבים ע"פ מאגר DNA, או על תהליך לייצור אבני קרמיקה מיוחדות (שאינו עומד במבחן לרישום פטנט), או על יצירה ספרותית שנכתבה, כול אלה חוסים תחת חוק זכויות יוצרים, ומוחלים עליהם אותם מבחנים ממש.

מתחילת הפרקטיקה המקצועית שלו כעורך-דין, עסק עו"ד רון מיור בזכויות יוצרים אלא שבתחילת הדרך, היה זה דווקא בכול הקשור לתחום המסחרי גרידא. "הרומן" של עו"ד רון מיור עם "עמוד התווך האומנותי" כפי שזה תואר קודם לכן, החל בשנת 1994, עת נבחר ומונה להיות היועץ המשפטי של אמ"י (אגוד אמני ישראל) בראשותו של השחקן והאמן שייקה לוי (משלישיית הגשש החיוור). עו"ד מיור נכנס לכהונתו זו בתקופה רגישה מאד לאמ"י ולחבריה אמני ישראל. עד לאותה עת, היה מקובל כי אמן שמופיע בטלביזיה למשל, אינו זכאי לתשלום בעבור הופעתו, אלא, החשיפה שלה הוא זוכה באותה הופעה, היא בעצם התשלום..! במילים אחרות, כפסע היה בין מפיקי טלביזיה ממולחים - שכלל לא העלו על דעתם לשלם שכר לאמנים המופיעים בתכנית המופקת על ידם, לבין דרישה כי האמנים יהיו אלה שישלמו, להם, עבור יחסי הציבור שקיבלו בעצם השתתפותם בתכנית...!
יו"ר אמ"י ביחד עם עו"ד מיור, החלו להוביל מהלך שעתיד היה לשנות את ההסטוריה מקצה לקצה. כך הוחל במו"מ עיקש וסבלני עם זכייני הערוץ השני לטלביזיה (קשת, רשת וטלעד המנוחה), עם רשות השידור ועם מנהלי התיאטראות הגדולים. מהלך זה הושלם בתוך פחות משנתיים וחוזים נחתמו בין גופים אלה לבין אמ"י, לרווחתם של אמני ישראל. אמנם, גם הצלחתו של מהלך זה לא טשטש את הפער בין כוכב גדול לבין אמן בתחילת דרכו ואולם, ההפקרות הדורסנית והנצלנית שמשלה בכיפה עד אותה עת בכול הקשור לתגמול אמנים, פסקה מלהתקיים. נקבעו תעריפי מינימום הוגנים לימי צילום, ימי משחק, דיבוב, ריקוד וכיוצא באלה אומנויות ואמנויות, תעריפים וחובת תשלום לאמן ששום גורם לא התכחש להם מאז. לא עוד מציאות שבה אמן "צריך להגיד תודה שהזמינו אותו להופיע בטלביזיה". אין פסול כמובן באמירת תודה, שכן מדובר בהילך תרבותי ועתיר נימוסין ואולם, הוא אינו תחליף לתשלום. תשלום ראוי ובלתי שנוי במחלוקת!

בשלב הבא החלו אמנים מרכזיים לבקש כי עו"ד מיור ינהל את הקריירה שלהם. זכות ראשונים בעניין זה שמורה לאביב גפן, אמן צעיר, סוער ופורץ דרך באותם ימים שלפני "דור מזויין", ששכנע את עו"ד מיור כי יקבל על עצמו את תפקיד הניהול המקצועי והאישי שלו. לא הועילו סירוביו המהוקצעים של מיור לרבות הטיעון כי מעולם לא ניהל קריירה של אמן קודם לכן. גפן התעקש ובסופו של דבר קיבל על עצמו מיור את התפקיד - והשאר הסטוריה. עו"ד רון מיור ניהל את הקריירה של אביב גפן במשך כ-6 שנים, בתקופה קריטית של ביסוס מעמדו של אביב גפן ככוכב על, חדירה לקונצנזוס (לרבות הפיוס ההסטורי עם יצחק רבין) וזריעתם של זרעי הפריצה לחו"ל.

בחברת "הד ארצי" של אותה עת, "לא שכחו" לעו"ד מיור את החוזה שנאלצו לחתום עליו עם אביב גפן. היה זה חוזה שונה בתכלית ממה שהיה מקובל באותם זמנים גם בכול הקשור לכוכבים והיה בבחינת פריצת דרך גם בתחום זה.

בנוסף לניהול הקריירה של אביב גפן, ניהל עו"ד רון מיור גם את הקריירות של אמנים נוספים ונציין את המרכזיים שבהם (לפי סדר הא"ב): אקי אבני, מיקי גבריאלוב, ג'וזי כץ, נעמי שמר.

בצד הניהול המקצועי שהעניק עו"ד רון מיור לאמנים שבניהולו, נהנו אלה גם ממטריה משפטית מובנית וממציאות של אמון מוחלט. החלטתו האסטרטגית של עו"ד מיור לאחר כניסתו של המילניום השלישי להתמקד בפרקטיקה משפטית ולחדול  מלעסוק בניהול אמנים, התקבלה בצער על-ידי מנוהליו, תוך שמיור מדריך אותם ומכוונם לבחירת המנהל שיחליף אותו. (עו"ד מיור לא דרש כול תשלום בגין "התותחים הכבדים" שהעביר מניהולו, הגם שאלה היו חתומים על חוזה שאפשר לו לעשות כן.)

בצד החוויה המאד מיוחדת הכרוכה בניהול אמנים - לרבות אמנים מהשורה הראשונה, עברו תחת עיניו של עו"ד מיור בשנים אלה כול הסודות המקצועיים (עם או בלי מרכאות) של תחום ייצרי ורגיש זה. הידע והניסיון, הכרת ה"טריקים" וה"תרגילים" האפשריים - בצד ההתמחות המשפטית בדיני זכויות יוצרים, מקנים יתרון של ממש ללקוחותיו של עו"ד מיור, "משני צידי המתרס". מפיקים ומנהלים המבקשים להחתים אמן, או אמן המבקש לחתום על חוזה עם מפיק, זכיין, תכנית טלביזיה או חברת תקליטים, נהנים מהידע העמוק והמקיף שעו"ד מיור אוחז בו בתחום זה.

בעידן שבו נאלצים אמנים מרכזיים לתבוע את מנהליהם בתביעות ענק המוגשות לבית המשפט ובה בעת, עולה בידיהם של מפיקים להשבית קריירה של אמן מצליח לתקופה בלתי נסבלת  "מכוחו של חוזה" - תוך שהם דורשים סכומי עתק תמורת "שחרורו" מהחוזה משל היה בהמה העומדת לממכר בשוק, עולה חשיבות יתרה למקצועיות, למוניטין וליושרה שמביא עמו עו"ד רון מיור, אם לשולחן המשא ומתן ואם לאולם בית המשפט.

כאמור, אם העיסוק ב"שואו-ביז" הנו הקצפת שעל העוגה, הרי שהטיפול בלקוחות מסחריים "רגילים" הנחשפים לסוגיות מפתח שבזכויות יוצרים, הנו העוגה עצמה. עו"ד רון מיור מייצג לקוחות מסחריים ופרטיים, במחלוקות המגיעות לבית המשפט ואשר עניינן בהפרת זכויות יוצרים ומביא משם, ערך מוסף מסחרי (שהרי מדובר בעיקר בכסף בסופו של דבר) לטיפולו באמנים וביוצרים "קלאסיים" הפונים לטיפולו.

 
רון מיור, עורכי דין
ר​ח' מצדה 7 בני-ברק
מגדל ב.ס.ר 4 קומה 19   טל': 03-6093039   052-6556916
ron@majorlaw.co.il
רון מיור, עורכי דין

סטודיו ורד נבון לול שיווק ברשת